Érzelmi alkímia
Az érzelmi alkímia a kognitív és agy tudomány, pszichoterápia, buddhista és védikus pszichológia, valamint tudatosság gyakorlatok integrálása.
Az örömteljes, boldog, kiegyensúlyozott, nyugodt és harmonikus élet fenntartásának előfeltétele a belső béke folyamatos fenntartása, még a külső körülmények hatásával szemben is.
Amik alapvetően megzavarják a belső békénket, azok a zavaró érzelmek. Minden olyan negatív gondolat és érzelem, mint a harag, mérgesség, büszkeség, sóvárgás, mohóság, aggodalom és így tovább megzavarja a belső egyensúlyt, ugyanakkor mérgező hatással bír a fizikai egészségünkre is.
Az elme bürokráciája automatikusan megcímkéz minden érzékelést – „gyönyörű, csúnya, furcsa, ismerős, unalmas, érdekes” stb. ez az ítélet aztán felépít egy konstrukciót a valóságról, melytől kezdve előítéletet gyárt és ítél, mellyel megakadályozza a tiszta közvetlen tapasztalást. Egy kellemetlen emlék során védelmi reakciót épít ki, majd radarként pásztáz és amint hasonló helyzet áll elő, már be is kapcsolja a “bevált” reakciót. Mivel tudattalanul működik legtöbbször nincs befolyásunk a helyzetben felbukkant érzelmekre, gondolatokra. Amikor választhatunk kétfajta reagálási mód között, az fog győzni, amelyiknek erősebb a kapcsolati hálója az agyban.
Ezen rejtett minták felfedezése a tiszta tudatosság által lehetővé teszi, hogy újra friss levegőt vegyünk, megváltoztassuk a rögzült hibás mintákat, kikerüljünk a káros körforgásból, újra alakítsuk a tudatunk régi padlását. A már nem hasznos sémák elengedésével a szituációkat úgy láthatjuk ahogy azok valóban vannak, így kapcsolataink javulhatnak, belső egyensúlyunk erősödik, önbizalmunk stabilizálódik.
Renáta és István